48 души, от които 15 непълнолетни - толкова са били жертвите на домашно насилие и трафик в Силистра, които са обитавали през миналата година Кризисния център за жени и деца в града.
В момента центърът, който е към Женско сдружение "Екатерина Каравелова", е приютил 8 души.
В центъра жените намират подслон, храна, грижа за здравето и наранената си психика. На безработните им се помага да си намерят работа или да бъдат регистрирани в Бюрото по труда. Коледните и новогодишните празници тези жертви на насилие - дошли отвсякъде - са си изкарали заедно и спокойно. Може би първият спокоен празник. Но под чужд покрив.
Настаняването в Кризисния център става със заповед от Дирекция на социално подпомагане и Отдел "Закрила на детето" за непълнолетните. Срокът за пребиваване е от 3 до 6 месеца.
Служителите тук са убедени, че има нужда от законодателни промени. След случай на насилие жената е изведена от дома си, остава без близките си, нерядко е и без работа. И често се връща при насилника си.
ВИДЕО - ТУК
-------------------
ОЧАКВАМЕ ВАШИТЕ СИГНАЛИ! Ако станете свидетел на инцидент, катастрофа, неправилно паркиране, побой, самозабравил се политик или нещо нередно, което Ви заобикаля - сигнализирайте ни! ВАЖНО! Ако сметнете, че някой е в опасност, първо помогнете или се обадете на тел. 112.