Продукция има, но пазар няма, за силистренските овощари

Продукция има, но пазар няма, за силистренските овощари

Регион: Силистра Категория: Земеделие Публикувано: Прегледи: 678
Продукция има, но пазар няма, за силистренските овощари

Различни райони - различни добиви, повлияни от градушките и сланите на 2019 г. Така овощарите обобщават изминалата стопанска година.

"Там, където имаше добри добиви, се появи друг проблем - не можаха да се изкупят плодовете", обобщи Димитричка Търпанова, заместник-председател на Добруджанския овощарски съюз.

"В Силистренска област паднаха сериозни слани. Там реколтата беше в малки количества, но качествена. В същото време в други райони, които се спасиха от сланите, имаше свръхпроизводство. Навсякъде обаче проблемът беше свързан с реализацията. Това се отнася и за черешите, и за ябълките", допълни още Търпанова.

Като цяло реколта имаше, но пазар няма. На практика в региона на Силистра има стопанства, в които най-характерният плод за региона - кайсиите, остана по полето.

"Годината започна критично, защото имаше късни студове и голяма част от реколтата край Дунава измръзна. Това са кайсии, сливи, череши", допълни Николай Колев, председател на Съюза на Дунавските овощари. "След това сезонът беше нормален, добивите - сравнително нормални. Проблем се появи при кайсията, тъй като много градини не успяха да оберат и продадат продукцията", потвърждава още браншовикът.

Реализация

"2019 г. се отличава с производство, което нямаше пазар. Плодове има, пазар няма", категорична е Димитричка Търпанова. "Тази година кайсиите останаха по дърветата, а предприятията не изкупуваха - нито преработвателните, нито винромите, тъй като нямаха капацитет и средства", разяснява причините Търпанова. В редките кампании плодовете са се плащали на цени от 0,60 - 0,80 лв./кг.

"Много стока остана необрана. Заводите също не купуваха през тази година", допълни Колев. Като причина той посочва масовият внос от Турция и Гърция на много по-ниски от реалната цена.

"Те не членуват в ЕС и имат облекчени безмитни вносове. В тези страни има плодове, при които има силно подпомагане. Например в Македония и Сърбия много добре се развива ябълката и много се субсидира. Така нашите ябълки остават неконкурентни", категоричен е Колев.

Неравен старт

"Сериозен е проблемът с влизането на плодове у нас от страни, които не са членки на ЕС. Суровини идват от Сърбия, Македония, Молдова, Украйна, Турция. Оказва се, че нашите фабрики предпочитат да изкупят и преработват суровина от тези страни, тъй като е финансово по-изгодна", разяснява още Търпанова. В цитираните страни се провежда друг вид държавна политика. Производителите в тях не се съобразяват с регламентите на ЕС, получават държавни помощи и могат да си позволят други цени.

"Така плодовете от тези държави пристигат у нас под себестойността на родната продукция", обобщава още Димитричка Търпанова и допълва: "Пазарът за произведената у нас реколта е труден. Подобни проблеми имат и колегите от Испания, Полша и др. Ние очакваме и апелираме към Европа да намери начин да се погрижи за производителите си, които спазват наложените в общността правила.

Търговската мрежа

"Да съжаление големите търговски вериги не предпочитат българската стока въпреки масовите медийни реклами. Български плодове има, но много е трудно да пробият в търговските вериги у нас. Много малко земеделски производители могат да стъпят в големите хипермаркети", обобщи Николай Колев.

Опасност

В кооперациите с по-големи овощни градини над 1000 дка са останали стотици декари необрана продукция.

"Те заявяват намерение да изкореняват овощни градини. Това е опасна и сериозна перспектива. В един сериозен сектор с дългогодишни традиции започват обратни тенденции", не крие разочарованието си Николай Колев.

"Ние отдавна алармираме, че ще се случи. Никой не обръща сериозно внимание, залъгват ни с трохи. Кооперациите, които се занимават с производство и на зърно, и на плодове, знаят каква енергия е нужна да се вложи в един декар плод и в един декар зърно. Тези, които имат и двата вида производство, се отказват от плодовете и започват да изкореняват. Когато няма финансов резултат, не си струва да отглеждаш плодове", обобщава още Колев.

В България ябълката ще изчезне.

"Аз имам в личното си стопанство 200 дка ябълки. Единственото, което ме крепи, е че съм сертифициран за биологично производство. Конвенционална ябълка у нас не е рентабилно да се гледа. Скоро ще започне изкореняването на ябълкови градини", прогнозира Николай Колев и допълва: "Секторът винаги е бил приоритетен само на думи. Помощта е нищожна на база себестойност. При едно сравнение се вижда, че сектор плодове и зеленчуци е на опашката по подпомагане".

-------------------

ОЧАКВАМЕ ВАШИТЕ СИГНАЛИ! Ако станете свидетел на инцидент, катастрофа, неправилно паркиране, побой, самозабравил се политик или нещо нередно, което Ви заобикаля - сигнализирайте ни! ВАЖНО! Ако сметнете, че някой е в опасност, първо помогнете или се обадете на тел. 112.

ИЗПРАТИ СИГНАЛ




Коментари