Диня (Citrullus lanatus) е наименованието на вид тиквови растения, както и на техните плодове. Според възприетата класификация на земеделските култури е плодов зеленчук. Смята се, че произлиза от Южна Африка, където видът има най-голямо генетично разнообразие. Кореновата система достига до 2 м. дълбочина и 3 м. диаметър. Стъблото е стелещо се, с 3-4 скелетни разклонения, които са овласени. Вътрешността на този сочен плод е над 90% вода. Динята е ценен и преносим източник на вода за пустинята или в ситуации, когато природните водоеми са били заразени.
Най-разпространени са дините с ярка червеникаво-розова текстура, пунктирана с черни семена, но също така съществуват и бели, розови, жълти и оранжеви сортове, със и без семена. Цветът, размерът и формата имат малко влияние върху аромата им.
Колко полезна е всъщност динята?
Едно парче диня (около 1/16-десета от нея) съдържа големи количества витамин С и бета каротин, който помага за защита срещу различни форми на рак, поради своите антиоксидантни свойства. Динята съдържа 6 - 12% лесноусвояеми захари, 1- 2% пектинови вещества, 1.5% целулоза. Тя има и високо съдържание на калий, който помага за регулиране на сърдечните функции и нормализира кръвното налягане. Също така е добър източник на фибри, които помагат за поддържане правилното функциониране на червата и работи за предотвратяване на рак на дебелото черво и ректума. Семената на динята съдържат cucurbocitrin, който помага при понижаване на кръвното налягане и за подобряване на бъбречната функция. също витамини - А, В1, В2, В9,С,РР, както и на манган, никел, желязо, магнезий. Динята подобрява процеса на смилане и усвояване на храната. Фолиевата киселина, която се съдържа в динята, има важна роля при профилактиката на сърдечно-съдовите заболявания. Тя участва в синтеза на аминокиселините и в процеса на кръвообразуване, като регулира обмяната на течности в организма.
Динята може да се използва и в различни видове диети. Трябва обаче да знаете, че не бива да се прави диета с диня, ако имате болести свързани с нарушения в оттичането на урината - вродени аномалии на отделителнополовата система, аденома на простатната жлеза, следоперационни процеси на сраствания. Освен това, диетата, включваща черен хляб с диня, е вредна за болните, страдащи от стомашно-чревни заболявания, тъй като може да доведе до обостряния на язвената болест на стомаха и дванадесетопръстното черво. Затова при динена диета е целесъобразно понякога да се съчетава динята не с черен, а с бял хляб. Много важно за диненото очистване е наличие на камъни в бъбреците с големи размери. Под въздействие на динения сок те могат, не разтворили се докрай, да се помръднат от мястото си. А това е свързано с бъбречна колика и кризи, което може да доведе до усложнения. При някои хора, особено възрастните, а също при редица хронични заболявания на червата сравнително грубите хранителни влакна на динята могат да станат причина за подуване на корема.
Болните от захарен диабет, дори ако много им се иска да вкусят от плода, им е разрешено да го употребяват в много ограничено количество - с оглед денонощната норма на захарта.
И ако все пак сте решили да направите своята динена диета не забравяйте, че не трябва да се прави повече от 5 дни! Това е срока в който ще се избавите от шлаките, излишната вода в организма и нежеланите соли. Динената диета не е сложна.
Трябва да си хапвате в продължение на денонощие само диня в съотношение 1 кг от месестата част на плода на 10 кг от собственото тегло ( пример: ако тежите 50 кг., на ден трябва да изяждате около 5 килограма диня ). Също така трябва много да внимавате за своето самочувствие: понякога на такова монохранене организмът реагира отрицателно. Ако е невъзможно да се издържи само на диня, може при 2 от приемите да се добави сварен ориз - по 100 грама. Такъв комбиниран прием на диня и ориз се препоръчва за хипертоници, тъй като действа обезводняващо. Не се приема друга храна, алкохол, подсладени напитки. Допустимо е кафе без захар. Както споменахме и по-рано съчетание с черен хляб също може да се използва.
Важен фактор при диетата е захранването на организма след това.
Примерно меню за захранване:
На закуска - несладка овесена каша и малко сирене.
На обяд - риба или птиче месо със зеленчукова салата без мазна подправка.
На вечеря - диня в съотношение 1 кг месеста част на 30 кг собствено тегло.
Не прибягвайте до сладолед и пържоли след очистването с диня, това са тежки храни, който могат да навредят на стомаха, да затруднят функцията му, а и очистващия ефект ще бъде нарушен. Постепенно прибавяйте в менюто си разнообразни храни. Ако желаете може да продължите да си правите разтоварващ ден с диня през седмицата.
Резултатите от динената диета ще са на лице много бързо. И не забравяйте, че всяко нещо е полезно, когато се използва разумно!
-------------------
ОЧАКВАМЕ ВАШИТЕ СИГНАЛИ! Ако станете свидетел на инцидент, катастрофа, неправилно паркиране, побой, самозабравил се политик или нещо нередно, което Ви заобикаля - сигнализирайте ни! ВАЖНО! Ако сметнете, че някой е в опасност, първо помогнете или се обадете на тел. 112.
Автор: Eвелина Радева