Светиня с 85 г. история: знамето на ПМГ „Св. Климент Охридски“ Силистра остава реликва
Светиня с 85 г. история: знамето на ПМГ „Св. Климент Охридски“ Силистра остава реликва
© БНР
На 11 май в деня на братятата светци Кирил и Методий в ритуал, порведен в двора на православния храм в Силистра Негово Високопреосвещенство Доростолски митрополит Яков освети знамената на 14 училища. Сред тях най-старо със статут на светиня е знамето на днешната ПМГ "Св. Климент Охридско", което е на 85 г. и вчера може би беше последната му публична изява, защото се предвижда да бъде консервирано и заменено с негово копие.

От историята на знамето: според в. Подем - бр. 20 от 30 май 1941 г.: "На 24 май има тържество, в което гимназисти от Ловеч предават като подарък знаме на Силистренската гимназия". Да припонми, че кметът на Ловеч инж. Петър Иванчев е назначен за първи кмет на Силистра след освобождението на града през 1940 г., което е повод за общуване между двата града в следващите години, вкл. с гостуване в "града на люляците" на тогавашния Общински театър Силистра и на Музикално дружество "Седянка".
Силистренската гимназия е създадена през 1910 г. и има сложен живот, изпълнен с перипетии, предвид румънската окупация - през 1913 и 1919 г. до 1940 г., когато е "разквартирувана" в Стара България в различни грладове. Така следват и години на постоянно преименуване на Гимназията: Народна Смесена гимназия "Св. Климент Охридски", "Княз Симеон Търновски", Държавна смесена гимназия "Св. Климент Охридски". През 1950 г. след обособяването на самостоятелно Педагогическо училище, Гимназията се превръща в Средно единно училище "Климент Охридски". По-късно, през 1954 г., се сформира второ Средно единно училище "Димитър Благоев". 1958 г. двете училища получават статут "политехнически". Десет години по-късно се обединяват в политехническа гимназия "Климент Охридски". Същата година отваря врати новата сграда на училището - днешната сграда на ПМГ. През 1981 г. следва ново преименуване - Първо единно средно политехническо училище "Климент Охридски". От 1985 г. отново е днешното наименование ПМГ "Климент Охридски". Същата година Гимназията е наградена с почетен орден - "НРБ - първа степен", като признание за изключителните успехи и тежкия исторически път на училището.
-------------------
ОЧАКВАМЕ ВАШИТЕ СИГНАЛИ! Ако станете свидетел на инцидент, катастрофа, неправилно паркиране, побой, самозабравил се политик или нещо нередно, което Ви заобикаля - сигнализирайте ни! ВАЖНО! Ако сметнете, че някой е в опасност, първо помогнете или се обадете на тел. 112.