В зала "Диоген Вичев" в Регионална библиотека - Силистра бе проведена дългоочаквана творческа вечер с Маргарита Друмева - силистренка, която в миналото бе един от създателите на събития с културно съдържавие в Силистра, като служител в Младежкия дом, като композитор в Драматичния театър и като поетеса с китара. Тази си многообразна съзидателност тя пренесе в София преди петнадесетина години, където заедно със синовете си Владимир и Дамян Добреви осъществява различни проекти. Един от тях е аудиоспектакълът "От двете страни на улицата", превърнат и в книга - издание на Творческа къща "Щъркелите" с помощта на Министерство на културата, която бе представена днес пред силистренска аудитория.
Преди десет години е началото на проекта, когато аудиоспектакълът е сглобен от интервюта и изпълнения на улични музиканти, излъчван една година по програма "Хоризонт" на БНР. В него е намерено място за истории на хора, изкушени да покажат изкуството си, без то да има шанс да бъде признато за субкултура, независимо че има силен творчески заряд и авторство. Чрез случки и житейски "истории" на практика е представена една общност. Намерено е място и за деца - творци, които са с особен социален статус, но имат талант и заслужават да бъдат забелязани.
Друмева и синовете ѝ представиха и други свои "проекти" - спектакли - за деца и възрастни, книги, както и онлайн издания, в едно от които - "Щъркел", има вече 2 000 публикации, при това работещо и с деца от Сърбия. Разказано бе за партньорство с общности от Рим, Атина, Валенсия, Британско български център и др. Специално внимание заслужава творческият продукт "Приказка за София" - идея на Владимир Добрев, подпомогнат от Национален фонд "Култура". На Влади в София му предстои и фотографската изложба, наречена ""Площадите вътре в нас". Специално вмнимание заслужава сайтът "Пастелко" (www.pastelko.storks.biz) - виртуална галерия за детско творчество.
Срещата с Друмева е доказателство, че тя е поредният силистренец, който може и трябва да има своя изява и в родния си град - както в индивидуален план, така и в партньорство с местните инпституции - община, театър, библиотека, училища и читалища, защото има какво да покаже и знае как да го направи, за да се получи запомнящо се събитие.
-------------------
ОЧАКВАМЕ ВАШИТЕ СИГНАЛИ! Ако станете свидетел на инцидент, катастрофа, неправилно паркиране, побой, самозабравил се политик или нещо нередно, което Ви заобикаля - сигнализирайте ни! ВАЖНО! Ако сметнете, че някой е в опасност, първо помогнете или се обадете на тел. 112.