В Дулово етнографска изложба показва културата на различни етнически и етнографски групи

В Дулово етнографска изложба показва културата на различни етнически и етнографски групи

Регион: Дулово Категория: Култура Публикувано: Прегледи: 206
В Дулово етнографска изложба показва културата на различни етнически и етнографски групи

На 15 април 2025 г., в Исторически музей с галерия - гр. Дулово беше открита етнографска изложба "Спомени от миналото - надежда в бъдещето", подготвена от екипа на музея, по повод преминали и предстоящи обичани от народа ни празници сред различните етнически и подетнографски групи: Рамазан байрам, който бе в края на м. март, а в ход е подготовката да посрещнем Великден и Гергьовден.

Директорът на музея Гюнер Мехмед представи автентичните носии на местното християнско и мюсюлманско население от началото и от средата на миналия век: отделни носии или предмети от населени места, които сега не са от община Дулово, но в периода 1940-1959 г. са били в границите на тогавашната Дуловска околия, тогава съставена от осем общини.

По религиозна и етническа принадлежност са представени носии на местното българско население наричани ерлии, присъстват също така отделни части на носиите на подетнографските групи на шиковци и гребенци. Носиите на преселците от Северна Добруджа са разноцветни с типичните за тях забрадки барез.

Мюсюлманските носии са представени от празнични и обредни костюми на алиани, турски сватбени дрехи като сърмалъ и биндаллъ - празнични костюми и шарени обредни чорапи.

В отделна зала нагледно са показани уредите за тъкане, везане и шиене като се започне от въртележката и мотовилката, през дарака и магана, до хурката, вретеното и чекръка, та чак до шевните машини. Красиви стенни ковьори само допълват емоционално обстановката.

В другатзала са представени предмети и оръдия на труда, свързани със земеделието, овцевъдството и занаятите. Изложени са стари техники, като радиопредавател "Мелодия 16", радиограмофон "Кантата 2", също дървен кавал и телефонен номератор от 30-те год. на XX век.

Гости на събитието бяха инж. Невхис Мустафа - кмет на община Дулово, както и Йорданка Стойчева - заместник-кмет "Хуманитарни дейности и образование".

Присъстваха ученици от XI клас "Хуманитарна паралелка" от СУ "Васил Левски" - гр. Дулово с кл. р-л Ангел Ангелов, директори и учители от училища и детски градини в Дулово, общественици, граждани и гости на града.

Изложбата ще бъде експонирана до 25 април включително. Изложбата предвестява културната програма през м. май "65 г - град Дулово".

За отбелязване е, че музеят в Дулово е от малкото, в който са представени етнографски сбирки от различни етнически и етнографски групи. В област Силистра най-големи по рода си са етнографските музеи в Силистра и Тутракан (в случая посветен на лодкосторенето и рибарството), знакова е Добруджанската къща в Алфатар, но подобна на нея има в Гарван, в което село е и единственият в областта така нар. музей на комунизма. Етнографски кът има Посетителският център край "Историческата чешма 1774" в Кайнарджа. В поне десетина читалища също са създадени кътове, представящи местния бит и специфична култура.

-------------------

ОЧАКВАМЕ ВАШИТЕ СИГНАЛИ! Ако станете свидетел на инцидент, катастрофа, неправилно паркиране, побой, самозабравил се политик или нещо нередно, което Ви заобикаля - сигнализирайте ни! ВАЖНО! Ако сметнете, че някой е в опасност, първо помогнете или се обадете на тел. 112.

ИЗПРАТИ СИГНАЛ



Коментари