Алхимикът на времето Тео от Казанлък: Най-важното в живота е „да разбереш условието на задачата“

Алхимикът на времето Тео от Казанлък: Най-важното в живота е „да разбереш условието на задачата“

Категория: Образование Публикувано: Прегледи: 406
Алхимикът на времето Тео от Казанлък: Най-важното в живота е „да разбереш условието на задачата“

В Силистра на 15 април т.г. във Филиал Силистра на Русенския университет "Ангел Кънчев" гостува за среща със студенти, преподаватели, учители и ученици знакова за българското учителство личност - физикът Теодосий Теодосиев, който дойде за пръв път в Добруджа от "долината на розите". С дейността си в нейната "столица" Казанлък той е заслужил редица определения, сред които "златен учител на България", "алхимик на времето", "създател на неизлишни хора, а достойни да са първи сред първите" и др.

"Машинната и човешката интелигентност" бе първоначалната тема на срещата с преподавателя по физика, обиколил света, включително САЩ, Китай, Австралия, за да представи своята методика на обучение, но тя бе превърната от него в своеобразна сказка за "нещата от живота". "Той илюстрира иносказателно своите тези с автентични примери от богатия си житейски опит в съчетание с широкия си светоглед в редица области на човешкото познание - история, философия, християнска етика, психология, литература", написаха на страницата си във Фейсбук организаторите от Филиал Силистра. От негово име поздрав към госта поднесе доц. Д-р Румяна Лебедова - директор на учебната структура, с благодарност "за отделеното от най-скъпото - времето, и за мъдростта", а доц. Д-р Диана Железова води срещата с обаятелния учител, възпитавал десетилетия наред "незаменими хора".

За Тео, както го наричат в цялата страна и в чужбина, "Всеки ден е олимпиада". Според него разковничето на успехите на учениците му, отличници по физика, е да решават специално създадени задачи, а не тези от сборниците и вече предлаганите на състезания. Запомняща се и мисълта, че най-важното в живота е "да разбереш условието на задачата". За да се случи това според госта било важно да се научиш да четеш и да смяташ възможно на най-ранна възраст Е, с малката подробност - до 9 клас да прочетеш хиляда книги. Преразказ заслужава и прозрението, че машината няма да изпревари човека, защото ѝ липсва емоционалната интелигентност, макар да има много по-голяма от човешката достъпна памет.

Навлезе се и в теми, които вълнуват хората от векове с изводите: не трябва да се лъже; трябва да се прави разлика между грешка, която е простима, и грях, като най-страшното е умен и информиран човек да го извърши; неизползваният мозък се разрежда, затова трябва да се подлага на…фитнес, постоянно да плува в океана от знания и непременно да попива от точните науки. Не бе изненада също, че казанлъчанинът смята за нещо недобро, когато човек си казва: "Скучно ми е, искам да убия времето". С напомнянето, че "Човек се учи, докато е жив" и дори може да започне да свири на пиано на 90-годишна личност, както е постъпил Миню Балкански - друг виден българин, но от Париж.

Присъстващите на сказката не се зачудиха на фразата "Огромната част от човечеството живее по Закона на Ом, в същността който казано по прост начин е "създаваният от напрежението ток е обратно пропорционален на съпротивлението, което той трябва да преодолява, и е право пропорционален на пораждащото го напрежение". С продължението: човешкият мозък трябва да е постоянно в работен режим, но с ясното съзнание, че успехите се държат наполовина на дарбата, наполовина на положен труд. С подходящ по въпроса съвет: "Намери да правиш това, за което си роден", т.е. развивай природната си даденост.

Любопитни бяха и мисловните забежки, които също са запомнящи се: Ева е негърка със зелени очи; днешният човек е по-болен от събрата си през по-миналия век; сегашните родители не познават децата си, защото не правят нищо заедно - не общуват; най-важна е моралната интелигентност в отношението към хора, животни и природа; в основата на всичко е божественото начало; най-големите престъпления се правят от най-интелигентните хора; най-много в днешно време се програмират машини за избиване на хора; изобретенията са резултат от използване на знания на границата на науките. Сред изненадите на срещата бе признанието на Теодосиев, че най-голямото му награда е била негови ученици да плачат пред картини на Пол Сезан - френския живописец, осъществил връзката между импресионизма и кубизма.

-------------------

ОЧАКВАМЕ ВАШИТЕ СИГНАЛИ! Ако станете свидетел на инцидент, катастрофа, неправилно паркиране, побой, самозабравил се политик или нещо нередно, което Ви заобикаля - сигнализирайте ни! ВАЖНО! Ако сметнете, че някой е в опасност, първо помогнете или се обадете на тел. 112.

ИЗПРАТИ СИГНАЛ



Коментари