Проучване на терен в Силистра влиза в танц на ансамбъл "Българе"

Проучване на терен в Силистра влиза в танц на ансамбъл "Българе"

Регион: България,Силистра Категория: Култура Публикувано: Прегледи: 1076
Проучване на терен в Силистра влиза в танц на ансамбъл "Българе"

Лидерът на Ансамбъл "Българе" Христо Димитров намери пътя до Силистра, за да проучи на терен важни елементи от културата на автохтонното население "гребенци", наследници на които има в Силистренския край, включително в близкото до областния град село Калипетрово. Идеята на добруджанеца родом от Балчик е да събере материал за създаване на характерен за общността танц, който да влезе в репертоара на ансамбъла, представил се вече в 24 страни по света. За целта една от срещите му е с етнолога д-р Йордан Касабов, който в своите книги неведнъж е пресъздавал преминали през научна обработка научни сведения за гребенската култура.

В последната книга, в която д-р Касабов има участие (заедно със съавторите Добринка Петрова - майстор приложник, и Йордан Георгиев - журналист изследовател), а именно "Особености на традиционното изкуство в женската носия", той с подробности обяснява особеностите на женската носия, чяст от която е "шапка с гребен". На нея се приписва "заслугата" това население да се нарича гребенци. Благодарение на разказа на етнолога се развенчават митове. Петрова обяснява и начините за изработка на този "набор за глава на жена". Дадена е и разшифровка и на съответната символика.

Д-р Галин Георгиев от БАН: "Гребенците са една от групите старо местно българско население в Североизточна България. Пишейки за огромните размествания на населението в района на Добруджа по време на честите руско-турски войни от XVIII и XIX век, акад. Ст. Романски, отбелязва: "При това, спазили са се и остатъци от старото местно население в Добруджа, именно в Силистренско, гдето те се различават добре по своя език, както и по своето облекло, от останалото българско население по тия си особености, както изобщо по характерните черти на своя бит, със старото население в Шуменско и Разградско. Те са известни обикновено под име "гребенци"...те се наричат също "елийци", което ще рече "земляци, туземци, местни жители". Такива "гребенци" се намират в редица крайдунавски села в Силистренско и Тутраканско: Попина, Ветрен, Сребърна, Айдемир, Калипетрово, Малка Кайнарджа, Гарван, Ходжакьой, Кадъкьой, Спанцов, Сарсъилар, Старо село (Старсмил), Белица, Денизлер, Брешлен, и Алмалий, от които предпоследното се пада извън новата добруджанска граница, а последното - в границите на Северна Добруджа".

-------------------

ОЧАКВАМЕ ВАШИТЕ СИГНАЛИ! Ако станете свидетел на инцидент, катастрофа, неправилно паркиране, побой, самозабравил се политик или нещо нередно, което Ви заобикаля - сигнализирайте ни! ВАЖНО! Ако сметнете, че някой е в опасност, първо помогнете или се обадете на тел. 112.

ИЗПРАТИ СИГНАЛ



Коментари