Специализиран сайт представи архитектурните забележителности на Силистра

Специализиран сайт представи архитектурните забележителности на Силистра

Регион: Силистра Категория: Общество Публикувано: Прегледи: 356
Специализиран сайт представи архитектурните забележителности на Силистра

Архитектурни забележителности на Силистра - наследство от древността до наши дни Силистра - разположен на брега на река Дунав, е древен и исторически град, който предлага на посетителите не само природни красоти, но и множество архитектурни забележителности. Градът съчетава периоди от различни исторически епохи - римски, османски и български.

Едни от най-значимите архитектурни забележителности на Силистра ще разгледаме заедно по-надолу, следвайки различни обекти: Крепостта "Дръстър" (Дуросторум), Национален архитектурен и археологически резерват "Дуросторум - Дръстър - Силистра", Епископски дворец от края на IV-VI в., Южна крепостна стена с Южната порта на Дуросторум - Дръстър, Патриаршеска катедрална църква и патриаршески дворец от Х век, Крепост "Меджиди Табия", Римска гробница, Часовниковата кула в Силистра, Регионален исторически музей.

Цитаделата на Крепостта Доростол-Дръстър не само е построена, но и е проектирана от император Юстиниан Велики в началото на VI в., а този архитектурен укрепващ шедьовър е създаден в двореца му съвместно с един от най-висшите му служители - Теодор. Дръстър е средновековното име на сегашния град Силистра. Градът възниква на основите на древния град Дуросторум. В ранновизантийското укрепление Дуросторум се превръща в центъра на средновековния град Дръстър. След покръстването на българите то става седалище на Българската православна църква, а по време на Второто българско царство е столичен център.

Градът има две крепостни стени - северна и южна. Крепостта е била център на древния град Дуросторум и на средновековния Дръстър. След покръстването на българите става седалище на Българската православна църква, а по време на Второто българско царство е градски център. Крепостта е била цитаделата - своеобразен военно-стратегически център на древния град Дуросторум, средновековния Дръстър и късно средновековната Силистра между IV и началото на XIX век.

Национален архитектурен и археологически резерват "Дуросторум - Дръстър - Силистра" включва три зони: самият резерват обхваща границите на цитаделата на Дуросторум-Дръстър до Дунавския бряг и близките околни територии. 2. Зоната на легионния лагер и канабите обхваща централната и североизточнита част на Силистра. Зоната на некрополите обхваща югоизточната периферия на Силистра. Античният град Дуросторум е бил главният фортпост на империята срещу варварите, след това се превръща в Дръстър, център на Средновековна България, а след покръстването на българите е седалище на Българската православна църква.

По време на Второто българско царство е митрополитски център. Епископски дворец от края на IV-VI в. от края на IV-VI в. е бил резиденция на първите български епископи. Приблизително в центъра на канабите (жилищни квартали) през ІІ-ІІІ в. е издигната голяма градска вила с подово отопление, която вероятно е била резиденция на управителите (префектите) на провинция Мизия, чиято столица е Дуросторум. Предполага се, че дворецът e бил резиденция на патриарсите от Доростолската митрополия, която е сред първите епархии в българските земи, формирана около 390 г. Южна крепостна стена с Южната порта на Дуросторум - Дръстър.

Южната крепостна стена е най-добре запазеният пасаж от крепостната система на цитаделата на Дуросторум-Дръстър, която и днес се вижда зад градския площад. Разкрита е при археологически разкопки през 1986-1987 г. и 2007-2012 г. Дръстър е средновековното име на днeшния град Силистра. Градът възниква върху основите на древния античен град Дуросторум. Ранновизантийското укрепително съоръжение Дуросторум става ядро на средновековния град Дръстър. След покръстването на българите е седалище на Българската православна църква, а по време на Второто българско царство е митрополитски център.

Той е имал две крепостни стени - северна и южна. Южната крепостна стена е едно от най-впечатляващите военно-отбранителни съоръжения в България от Античността и Средновековието и няма аналог сред античните и средновековните фортификации. Патриаршеска катедрална църква и патриаршески дворец от Х век. Патриаршеската базилика на патриарх Дамян Доростолски (Дръстърски) в Дръстър (Силистра) е първата патриаршеска църква в българската държава и втората по големина в страната.

По думите на проф. Атанасов, това е "храмът - майка" на Българската патриаршия. Смята се, че това е катедралната църква на първия епископ на Дръстър след покръстването. Патриаршеската базилика на патриарх Дамян Доростолски (Дръстърски) в Дръстър (Силистра) е първата патриаршеска църква в българската държава и втората по големина в страната. Крепост "Меджиди Табия" е на един от най-красивите хълмове край Силистра - добре запазена турска отбранителна крепост, датираща от 1847 г. Уникалното при нея са високите стени и подземните тунели, които стигат от хълма до ключови места в другият край на града.

Турският форт "Абдул Меджиди" (Меджиди Табия), намиращ се южно от Силистра, е най-запазеният от фортификационната турска система, изиграла важна роля в руско-турските воини от 1853-1856 и 1877-1878 г. Нейното построяване е наложено от необходимостта за допълнително укрепяване на крайдунавските градове, когато реката се утвърждава като естествена граница на Османската империя. "Меджиди Табия" представлява част от укрепения четириъгълник Силистра - Русе - Шумен - Варна. Тя е една от седемте крепости-фортове, разположени в полукръг около централната турска крепост отбранявали Силистра по време на Кримската война. Крепостта е градена през периода 1841 - 1853 г.

Строена е от принудително събрани 300 българи - майстори, които след това са заточени в Анадола, за да не издадат тайната на крепостта. Римска гробница 7.jpg Източник: Община Силистра Римската гробница в Силистра датира от средата на IV век. Известна е с богатата си стенописна украса (геометрични, животински и човешки фигури, ловни сцени, господарската семейна двойка и техните слуги), които са направени вероятно от египетски или сирийски художник. Гробницата представлява еднокамерна сводеста каменна постройка с вход от изток и размери 3.3 м x 2.60 м x 2.30 м. Тя е открита през 1942 г. и днес е положена в специална защитена сграда. Силистренската гробница е уникална с това, че за разлика от други гробници, всичките й стени и таванът са изцяло изрисувани. Те сред най-известните, най-проучваните и най-дискутираните паметници на късноантичното изкуство в България и на Балканите.

Същевременно е най-известният в страната и чужбина античен паметник на Дуросторум-Силистра. Смята се за емблематично творение на късноантичната цивилизация от средата на ІV в. и е включена във всички енциклопедии и монографии, посветени на късноантичното изкуство. Затова е включена в списъка на паметниците на културата с национално значение. Часовниковата кула в Силистра 8.jpg Източник: Община Силистра Часовниковата кула е една от най-емблематичните архитектурни забележителности на Силистра и един от символите на града. Тя е построена през XIX век.

Часовниковата кула е построена през 1864 година по времето на османската власт в Силистра. Първоначално тя е служила като часовникова кула и наблюдателен пункт, като е била важна част от инфраструктурата на града. Часовникът, разположен на кулата, е бил важен елемент от ежедневието на хората в Силистра, като е маркирал часовете и е служил за ориентация на местните жители. Кулата е изградена в класически османски стил и е висока около 25 метра. Тя има характерен за османската архитектура купол и минаре, а самата структура е изградена от камък и тухли. Часовниковата кула има четири часовника - по един на всяка страна, които могат да се видят от различни точки на града.

Регионалният исторически музей в Силистра съхранява историята на града и региона от древността до съвремието. В него са изложени уникални паметници на римската и средновековната българска култура, които имат както национално, така и световно значение. С богатата си колекция от археологически находки, етнографски материали и културни артефакти, музеят играе съществена роля в в образованието на бъдещите поколения и запазването на историята на Силистра. Силистра, с вековната си история, съчетава архитектурни паметници от различни епохи. Днес Силистра продължава да привлича посетители със своето културно наследство и автентична атмосфера, напомняйки ни за важното място, което градът заема в българската история и култура. Опазването на тези архитектурни забележителности не е просто грижа за миналото, а инвестиция в бъдещето на този очарователен крайдунавски град.

-------------------

ОЧАКВАМЕ ВАШИТЕ СИГНАЛИ! Ако станете свидетел на инцидент, катастрофа, неправилно паркиране, побой, самозабравил се политик или нещо нередно, което Ви заобикаля - сигнализирайте ни! ВАЖНО! Ако сметнете, че някой е в опасност, първо помогнете или се обадете на тел. 112.

ИЗПРАТИ СИГНАЛ



Коментари