80 години от Дравската епопея и героизма на 31-ви пехотен полк

80 години от Дравската епопея и героизма на 31-ви пехотен полк

Регион: Силистра Категория: История Публикувано: Прегледи: 661
80 години от Дравската епопея и героизма на 31-ви пехотен полк

Архивен фотоспомен от 1994 г.: Ветерани от 31-ви пехотен Силистренски полк при отбелязването на 49-ата годишнина от боевете при Драва.

На 10 март 2025 г. отбелязваме 80 години от героизма на 31-ви пехотен Силистренски полк - Железен по време на Дравската отбранителна операция на Първа българска армия в заключителния етап на Втората световна война.

В боевете при р. Драва от 6 до 19 март 1945 г., останали в историята като т.нар. Дравска епопея, изправен срещу многократно надвишаващия го по численост и военно оборудване противник, 31-ви пехотен полк с командир полк. Никола Ботев, показва изключителен героизъм, упорство и твърдост в изпълнение на поставените му задачи от военното командване.

На 10 март 1945 г. при с. Кишбайом 31-ви пехотен полк удържа своята най-голяма победа. В тесния участък на боя в тежък и кръвопролитен бой успява да отрази удара на 71 СС дивизия с 22 танка. Въпреки надмощието на противника (численост и въоръжение), в продължилото четири часа и половина сражение, полкът удържа геройски позициите си.

Общо 162 бойци губят живота си при сраженията при Чекел-Кишбайом, като 63-ма са погребани край с. Кишбайом. На лобното им място е издигнат паметник с надпис: "На падналите силистренци от 31 Варненски полк". Изтъквайки проявения висок боен дух и себеотрицание на силистренските бойци от 31 полк в заключителния етап на сраженията през Втората световна война, вместо с името "Варненски", с което полкът съществува от формированието си през 1904 г., неговият командир полк. Никола Ботев го именува в своите разпореждания и заповеди "Силистренски".

С това име и с прозвището "Железния" полкът става общоизвестен и до днес. На Стената на славата, издигната през 2018 г. в непосредствена близост до паметника на 31 пехотен полк в Силистра, са увековечени имената на 563 души, загинали през Втората световна война. От тях 444 са войници, подофицери и офицери от 31 пехотен полк (206 са от Силистренска област) и 118 са силистренци, загинали в други военни части, предимно пехотни полкове.

Днес сред нас вече няма живи ветерани фронтоваци от община Силистра, участвали във Втората световна война. Поклон пред паметта им. Слава и признателност на героите от 31-ви пехотен Силистренски полк!

д-р Наталия Минчева, уредник в отдел "Най-нова история" към РИМ-Силистра

-------------------

ОЧАКВАМЕ ВАШИТЕ СИГНАЛИ! Ако станете свидетел на инцидент, катастрофа, неправилно паркиране, побой, самозабравил се политик или нещо нередно, което Ви заобикаля - сигнализирайте ни! ВАЖНО! Ако сметнете, че някой е в опасност, първо помогнете или се обадете на тел. 112.

ИЗПРАТИ СИГНАЛ



Коментари