Стара българска традиция е дати, личности и събития от историята да бъдат увековечавани с именуване на улици, площади и институции. Разбира се, с уговорката, че от век и половина насам у нас през половин век се сменя "системата" и съответно отношението към "тях". В случая не така стоят нещата с 10 февруари, когато е денят на навлизането на руските войски в града през 1878 г., за да стане Силистра един от последните освободени от османците, както и 3 март - над 3 десетилетия вече национален празник. Какво имаме именувано на тези светли дати от календара?
На 10 февруари имаме улица и Зала "10 февруари" в Общински съвет - Силистра, намираща се на ул. "Симеон Велики" №16, но това е малко известен факт, макар че за него има решение на местния законодателен орган от края на 90-те години на миналия век. Няма и табелка обаче на вратата залата, където реално се вземат решенията - в продължение на 15 години с вдигане на ръка, считано от 1991 г., а от 2006 г. - чрез електронна система, напоследък с гласуване през лаптопи.
На 3 март също няма нищо конкретно посветено, което в Силистра да напомня за Санстефанския предварителен мирен договор между Руската империя и Османската империи, слагаща край на поредната Руско-турска война, уреждаща макар и неокончателно обособяването на Трета българска държава след близо пет века османско владичество/турско робство в България.
Днес навръх 10 февруари 2025 г. страницата АРТ СИЛИСТРА във Фейсбук припомня, че на мястото на Административно-търговския комплрекс, част от който е сградата на ОбС - Силистра, имаше учебно завадение, а именно Народно начално училище "10-ти февруари" - Силистра.
То започва своите учебни занятия на 10 февруари 1910 г. в сграда, строена по инициатива на тогавашния силистренски кмет и председател на училищното настоятелство Илия Божанов - обществен деец и учител. Първи учителски персонал на новото училище е бил образуван от Петър Кожухаров, Тодор Пчеларов, Олга Георгиева и Райна Йорданова. Деестофевруарското школо е действащо до 1 септември 1984 г., след което е закрито.
От 1913 г., когато по волята на Великите сили Силистра става част от бъдещето Кралство Румъния, то действа като училище на езика на окупатора, но през 1940 г. след подписването на Крайовския мирен договор, уредил възвръщането на Южна Добруджа към майката родина България, училището отново е българско.
През годините класовете се удвояват и се обособява полудневна детска градина с 2 детски групи. От учебната 1963-1964 г. се обучават и деца със специални потребности в 2 паралелки. Училището развива успешно своята учебно-възпитателна дейност
-------------------
ОЧАКВАМЕ ВАШИТЕ СИГНАЛИ! Ако станете свидетел на инцидент, катастрофа, неправилно паркиране, побой, самозабравил се политик или нещо нередно, което Ви заобикаля - сигнализирайте ни! ВАЖНО! Ако сметнете, че някой е в опасност, първо помогнете или се обадете на тел. 112.