От 2019 г. изпълнителен директор на Фондация "Заедно в час" е силистренецът Tраян Траянов, който е син на актьорите Ани Иванова и Валентин Траянов, а сестра му Биляна Траянова - също актриса, известна обаче като телевизионен продуцент. Днес в личния си профил във Фейсбук той задава въпроса: "Успешна ли е образователна ни система в това да развива математическите умения на учениците между 1-4. клас?". И посочва по темата цифри и факти, както и анализ на ситуацията у нас и по света.
Резултатите на България на международното оценяване TIMSS 2023 бяха над средното за участвалите около 60 държави: същите като на Швеция и с 1 точка по-високи от Финландия! Това обаче НЕ ПОКАЗВА, че в началния етап всичко е наред, както и че проблемите идват в прогимназията.
Съседни на нас държави, примерно Румъния и Турция, постигат по-високи средни резултати по математика на TIMSS 2023 - например, а Сърбия ни диша във врата...При това те постигат по-добри образователни резултати с по-малък финансов ресурс - през 2022 са имали по-нисък обществен разход за образование на ученик от България по данни на ОИСР.
В България учениците от по-бедни семейства (комбинация от образование и професионална реализация на родителите) имат ЗНАЧИТЕЛНО по-ниски резултати на TIMSS 2023 спрямо българчета от семейства с повече възможности; постигат по-ниски резултати от връстниците си със сходен социално-икономически профил в другите разгледани държави.
Ножицата в постиженията на децата от семействата с висок и нисък социално-икономически статус в България зее най-широко отворена. Финландската система е шампион в равния достъп, защото насочва ресурсите си в началния етап така, че да осигури достъпно и качествено обучение за всички деца, особено за тези от уязвимите групи и в малките населени места.
В резултат на тази политика тя постига сходен среден резултат с България на цената на по-малко разслоение. Полагайки тази здрава основа за всички деца в началния етап, Финландия ни изпреварва значително по среден резултат в края на общообразователния етап (например резултатите по математика от PISA 2022).
Една флотилия е точно толкова бърза, колкото най-бавната лодка в нея. Колкото по-малка е ножицата в постиженията на учениците от семейства с висок и нисък социално-икономически статус, толкова по-висок е средният резултат на учениците в системата. Съседите ни явно са го разбрали преди нас и действат. Какво можем да направим ние?
Ранното образование е ключово. Нужен е и национален скрининг за училищна готовност наред с адекватни мерки за подкрепа при идентифицирана нужда. В началния етап ни трябва по-гъвкава учебна програма, която дава възможност на педагогическите екипи да отговорят най-адекватно на нуждите на децата спрямо контекста. Подходът на Уелс е чудесен пример: www.facebook.com/share/p/18WwJqm5aP/.
Езиковата интеграция е ключова - над 1/3 от първокласниците идват от семейства, за които българският не е майчин език. Трудно ще ги учим да решават текстови задачи, ако не разбират какво говори учителят и какво пише в сборника. Инфо тук: https://btvnovinite.bg/…/raste-brojat-na-parvoklasnicite-za…
Вероятно в програмата трябват повече часове по математика (бел. ред.-а дали има достатъчно учители, примерно в Силистренския филиал има недостиг на кандидати). Със сигурност трябва по-стимулиращо учебно съдържание. В момента децата като цяло рано намразват математиката и развиват вредната нагласа, че математическите успехи в училище са въпрос на вроден талант, а не на усилия и опит. Чудесен коментар и дискусия по темата тук: https://www.facebook.com/photo?fbid=28342629578684889&set=a.430885206952701.
Трябват ни смислени извънкасни занимания по математика в училище - безплатно. Т.нар. "състезателна" или "занимателна" математика е едновременно по-релевантна за учениците и практически по-недостъпна за мнозинството деца. В големите градове частни школи, често свързани с учители от профилираните математематически гимназии, предлагат платени курсове още от първи клас. Приемът в профилирана паралелка по математика след четвърти клас е почти немислим без такава подготовка. За децата от семейства, които нямат възможността да плащат или живеят в по-малки населени места, тази възможност е недостъпна.
Би било чудесно всички български деца, независимо от населеното си място и образователния ценз на родителите си, да опитат тази състезателна/занимателна математика в училище. Ако им се услади и удава - да могат да продължат да се занимават с нея *безплатно* в училище или поне някъде наблизо. Това е равен достъп до качествено образование.
В дългосрочен план ефектът от горните мерки би бил: повече деца с интерес към математиката; по-голяма конкуренция при приема за профилирани математически паралелки; повече функционално грамотни деца навсякъде в страната, вместо концентрирани в 3-4 големи града и две дузини селективни профилирани гимназии; повече математици и учители по математика; по-квалифицирани кадри и по-критично-мислещи граждани; България, която не догонва съседите си постоянно, а води и дава пример.
Повече за Траян Траянов - https://zaednovchas.bg/.
-------------------
ОЧАКВАМЕ ВАШИТЕ СИГНАЛИ! Ако станете свидетел на инцидент, катастрофа, неправилно паркиране, побой, самозабравил се политик или нещо нередно, което Ви заобикаля - сигнализирайте ни! ВАЖНО! Ако сметнете, че някой е в опасност, първо помогнете или се обадете на тел. 112.