5 януари - Бъдни вечер за арменците, 6 януари - Рождество и Богоявление

5 януари - Бъдни вечер за арменците, 6 януари - Рождество и Богоявление

Регион: Силистра Категория: Култура Публикувано: Прегледи: 322
5 януари - Бъдни вечер за арменците, 6 януари - Рождество и Богоявление

Силистренската арменска църква "Света Богородица" е най-старата по рода си в България. За пореден път на Бъдни вечер - 5 януари, и на 6 януари - Рождество Христово и Богоявление - Дзънунт, в над 400-годишната си история, като наследник на традициите на православните арменци тя ще посрещне вярващите. Макар в нея да не служи свещеник, освен когато гостува от Русе, но в действие е църковно настоятелство с председател Екатерина Тодорова.

Според различни източници, на трапезата в тази важна за християните нощ - очакване да се роди Той, арменците освещават нар. И подобно на българите и при тях е нечетен броят на ястията, непременно сред тях е познатото ашуре - десерт от сварена и подсладена със захар грухана пшеница, с добавка прясно мляко, вода, стафиди, сушени кайсии, сушени смокини...незнайно защо наричано още "сладка супа".

Задължителни са плодовете, кадаифът и баклавата, с у,говорката, че вероятно и при тях има значение географската ширина, на която се живее, както и какви влияния се изпитват от други православни народи в съжителство. На самата Коледа се хпосещават роднини и приятели със символични подаръци, на домакините се поднасят грис халва и бонбони.

В допълнение: другите 4 големи празници за арменците са Възкресение - Харутюн - Задиг, Кръстовден - Хачверац, Успение Богородично - Асдвадзадзни, Преображение - Вартавар.

www.surpkevork.com: Арменската апостолическа православна църква отбелязва този голям християнски празник ден по-рано от останалите православни църкви, които продължават да го честват през януари. За отбелязване е, че арменците честват в един ден раждането и кръщението на Исус Христос. В Българската православна църква 25 декември е Рождество, а 6 януари е Богоявление.

След края на Божествената света литургия на 6 януари сутринта в църквата се извършва водосвет, символизиращ кръщението на Исус, като във водата се сипва и миро. Важен момент е избирането на кръстник. Най-често това е един от дяконите. Той поема в ръцете си Христовия кръст и всеки, който минава, да си вземе светена вода, целува кръста. Съществува и поверие, че кръстникът трябва да направи дарение за оказаната му висока чест.

-------------------

ОЧАКВАМЕ ВАШИТЕ СИГНАЛИ! Ако станете свидетел на инцидент, катастрофа, неправилно паркиране, побой, самозабравил се политик или нещо нередно, което Ви заобикаля - сигнализирайте ни! ВАЖНО! Ако сметнете, че някой е в опасност, първо помогнете или се обадете на тел. 112.

ИЗПРАТИ СИГНАЛ



Коментари