Бразаята - форма на коледуване по поречието на река Дунав

Бразаята - форма на коледуване по поречието на река Дунав

Регион: Силистра,Тутракан Категория: История, Култура Публикувано: Прегледи: 299
Бразаята - форма на коледуване по поречието на река Дунав

© Читалище Белица

Бразая в село Белица

Статия от преди няколко години в сайта на Радио Шумен припомня, че в Тутраканско, примерно в село Белица, но и в други населени места в област Силистра, предимно по поречието на Дунав, в края на годината е актуален "Стар и рядко срещан обичай, става дума за т.нар. бразая, коледарски обичай с вид на маскарадна игра, запазена по тези краища".

В ролята на бразаята влиза "маскиран мъж, който напомня причудливо, фантастично животно, богато накичено с вълнени китки, многоцветни панделки и звънчета по рогата, което спохождало всяка къща". Според местните в Белица, "Самия обичай се провежда срещу Коледа. Тръгват още със свечеряването и се ходи докато обходят цялото село. Всеки стопанин чака и приема коледарите, като добри гости предвестници на здраве и берекет. Момите правят венци от липова кора и ги украсяват с бучки захар и сушени плодове и с тях закичват калпаците на ергените: всяка своя избраник. Стопаните ги черпят с вино и отиват в следващата къща. След групата на певците минава втората група с бразаята и с дядото. Още отвън свирача с свирката и групата влиза в предверието на къщата, а бразаята започва да играе. Във всеки дом тя играе по две игри. Стопанина слага в човката на бразаята пара, стопанката кичи с пишкир гърба на бразаята , почерпват всички с вино и ги изпращат. По време на играта на бразаята, дядото раздухва пепел от лулата, пощи си брадата и развеселява всички. Стопанката подава на попа /царя на коледарите/ кравай, на който има пара. Попа произнася молитва - благословия за берекет в този двор и за здраве и щастие на стопаните".

Същата традиция я има преди всичко в областите Мунтения и Олтения в съседна Румъния. На научен форум по проект в Домнещи, окръг Илфов, преди 8 години изявени етнографи определят обичая така: "Маска-костюмът на бразаята е най-недефинираната от известните и използвани у нас зооморфни маски, тъй като горната ѝ част, съответстваща на "главата на маската", понякога може да представя лицето на дива птица (щъркел, орел, планински глухар) или лице на четириного (вълк, куче, лисица)". В Румъния феноменът с този начин на коледуване е бил популярен до 1960 г., след което замира, за да започне възстановяването му повече от 40 години по-късно.

"

-------------------

ОЧАКВАМЕ ВАШИТЕ СИГНАЛИ! Ако станете свидетел на инцидент, катастрофа, неправилно паркиране, побой, самозабравил се политик или нещо нередно, което Ви заобикаля - сигнализирайте ни! ВАЖНО! Ако сметнете, че някой е в опасност, първо помогнете или се обадете на тел. 112.

ИЗПРАТИ СИГНАЛ



Коментари