БНР с внимание към проект за емоционално здраве в Силистра

БНР с внимание към проект за емоционално здраве в Силистра

Регион: Силистра Категория: Анализи Публикувано: Прегледи: 391
БНР с внимание към проект за емоционално здраве в Силистра

Ротари клуб - Силистра в екип с психолози реализира сред осмокласници от всички училища в града проекта "Опознай емоциите си", за което Портал Силистра съобщи преди време. С гласовете на авторите на проекта и на участници в него БНР излъчи свой репортаж.

Психолозите успяват да разшифроват нивото на емоционалното здраве сред подрастващите и основните им изводи са, че липсват силни емоционални връзки и диалог с родителите. Според тях освен с децата, трябва да се работи и с родителите.

Основните емоции, разпознаваеми от тийнейджърите са били страх и гняв. Страх от нищо и никого и без признаване на авторитети, без спазване на граници в общуването. Четиримата психолози, работили по проекта, са се срещнали с над 300 деца.

"Ако психиката не е наред с децата, то се отразява и върху физическото им състояние", коментира Боян Боев, президент на организацията инициатор за проекта, който е продължение на други два на здравна тема сред децата и подрастващите.

"Те знаят, че родителското тяло не е винаги правилният модел за подражание, това е хубаво - всяко поколение да вижда грешките на предходното. Няма значение видът на гимназията и нейният престиж относно дисциплината на учениците", споделя впечатленията си от проекта Боев.

Първият извод е, че голяма част от децата не разпознават палитрата от емоции, освен страх и гняв, отбелязват психолозите Даниела Стоянова, Елка Йорданова и Маргарита Гецова. "По-голям процент не могат да разпознават емоциите. Изключително малък процент от децата вкъщи разговарят за емоциите, а това е важно."

"Децата споделяха, че това е модел на поведение от семейството, те се оприличаваха на единия от своите родители. Гневът е изразен като поведение, а по отношение на страха казват, че не изпитват страх от нищо, нищо и никой не ги плаши."

Психолозите откриват, че с проявата на непукизъм обикновено се прикрива защитна агресия, а когато има такава агресия, отдолу стоят неосъзнати страхове. След срещите с учениците става ясно, че момичетата са били по-активни при обсъждането на емоциите, както и че деца, които имат видим проблем, мълчат.

Добрата новина е, че психолозите работят индивидуално с деца, водени от родителите, но и че в гимназиалния етап тийнейджърите проявяват самоинициатива. "Родителите обичат да водят децата, когато видят проблема при децата, без да осъзнават, че проблемът тръгва от тях."

Ако са емоционално образовани и психически стабилни, родителите ще намерят време за децата си, смятат психолозите. Причините за проблемите, които възникват в семейството между родители и деца, са и тема на новооткритото в началото на месеца "Училище за родители", чиято втора сесия ще се проведе на 12 декември.

По инициатива на Ротари клуб - Силистра преди година бяха прегледани около 600 деца от пети до седми клас за гръбначни изкривявания, а преди две години близо 900 деца преминаха офталмологични прегледи.

-------------------

ОЧАКВАМЕ ВАШИТЕ СИГНАЛИ! Ако станете свидетел на инцидент, катастрофа, неправилно паркиране, побой, самозабравил се политик или нещо нередно, което Ви заобикаля - сигнализирайте ни! ВАЖНО! Ако сметнете, че някой е в опасност, първо помогнете или се обадете на тел. 112.

ИЗПРАТИ СИГНАЛ




Коментари