Средните климатични максимални температури за ноември са между 9 и 14 градуса, а средните минимални - между 1 и 6 градуса. Валежните периоди през месеца са между 3 и 5; и от 15 до 18 ноември, като валежните количества са от 40 до 80 л/м2. По-топлите дни (температура над 16 С) са обикновено през първата половина. Към края на ноември вероятността за температури около нулата се увеличава значително. Ноември тази година средната месечна температура в повечето райони ще бъде над климатичната норма.
Валежите ще бъдат около климатичните норми, като повече валежи от нормалното се очакват в началото на втората десетдневка и в края на третата десетдневка от месеца - в западните части от страната, в Горнотракийската низина и в Родопите.
Новият месец ще започне със захлаждане и валежи. На 1 ноември от север на юг над страната ще премине бързо облачна система, която ще бъде предвестник на предстоящото захлаждане и валежи през следващите дни.
На 2 и 3 ноември времето ще бъде динамично с валежи в източната половина от страната и захлаждане, като главно в Предбалкана за кратко ще превали дъжд и сняг. Дневните температури в населените места ще достигат 7, 12 градуса.
От 10 до 12 слабо ще се повишат температурите, ниските облаци и приръмявания ще бъдат често явление по Черноморието, а на запад ще има сутрешни мъгли и повече слънчеви часове.
От средата на втората десетдневка и началото на третата, до 23 ноември, Циганското лято ще бъде в пълното си проявление. Утрините ще бъдат с мъгли в ниските места и поречията, а през деня ще бъде слънчево с температури от 10 до 15 градуса.
Облачно и дъждовно ще бъде от 24 до 26 ноември, с понижение на температурите. По планините и високите полета в западните райони ще превали и сняг.
Нови валежи и чувствително понижение на температурите се очаква в периода 27-30 ноември, като валежите в края на месеца ще бъдат от дъжд, по високите западни полета ще преминават в сняг, по планините над 1200 м надморска височина мокър сняг. В населените места температурите ще достигат 3-7 градуса. Валежите от мокър сняг ще продължават и в началото на декември.
Геопрогноза Слаби смущения в средата на периода
Месецът ще започне със слаба геомагнитна активност. От 11 ноември до 13 ноември тя ще се повиши, като на Балканите не се очакват магнитни бури.
В периода от 15 до 17 ноември, и на 19, и на 22 ноември се очаква повишена активност с условия за слаби геомагнитни бури и на северните ширини. След 22 ноември и в началото на декември земното магнитно поле ще е със слаб интензитет.
През ноември продължава късната есен, обагрила в жълти и червени багри горите и полята. Преобладават антициклонални синоптични обстановки. При тях обикновено времето през нощта е ясно, а през деня предимно слънчево. В такива дни слънцето грее, но не топли. Тези периоди са известни като "Сиромашко (циганско) лято", което според народната метеорология продължава около 30, 40 дни след Димитровден.
Народна метеорология - Слаба зима, лошо плодородие
Народната метеорология включва прогнози за времето, които са основани на традиционните познания и наблюдения върху движението на небесните тела, атмосферните явления, поведението на животните, състоянието на дърветата и растенията. В тях е синтезиран многовековният трудов опит на селския стопанин и обикновено те се предават от поколение на поколение като потвърдено от практиката познание.
За ноември народната метеорология гласи: слаба зима през ноември води до неплодородие. Ако на свети Архангел (8 ноември) е ясно и падне слана, зелето ще е добро и до първи декември няма да вали сняг.
Каквото е времето на Въведение Богородично (21.11), такова ще е и през цялата зима. Когато е облачно срещу Въведение Богородично, зимата бива мека, когато е ясно - много студена.
-------------------
ОЧАКВАМЕ ВАШИТЕ СИГНАЛИ! Ако станете свидетел на инцидент, катастрофа, неправилно паркиране, побой, самозабравил се политик или нещо нередно, което Ви заобикаля - сигнализирайте ни! ВАЖНО! Ако сметнете, че някой е в опасност, първо помогнете или се обадете на тел. 112.