Николай Димов разпореди превантивни мерки, във връзка с предстоящото снеготопене по река Дунав

Николай Димов разпореди превантивни мерки, във връзка с предстоящото снеготопене по река Дунав

Регион: България Категория: Общество Публикувано: Прегледи: 389
Николай Димов разпореди превантивни мерки, във връзка с предстоящото снеготопене по река Дунав

В резултат от проведеното днес (15.02.2012 г.) разширено заседание на Областния щаб за координация, на прогнозите за рязко затопляне, предвид образувания ледови запор в река Дунав, който е предпоставка за повишаване нивото на реката в участъка на област Силистра и имайки предвид риска от наводнения, областният управител Николай Димов издаде нова заповед за превантивни и адекватни на евентуална кризисна ситуация мерки.

В заповедта си, областният управител разпореди:

Кметовете на общини да организират:

I.1. Денонощно наблюдение на :

Нивата на водите във язовирите - общинска собственост;

Нивата на водите във водностопанските системи и съоръжения на територията на общината;

Нивата на водите във водностопанските системи и съоръжения дадени на концесия.

При възникване на опасност от наводнение да оповестят и изведат населението от застрашените райони в съответствие с общинските планове за защита при бедствие.

I.2. В рамките на своите компетенции да създадат подходяща организация за обезпечаване наблюдението, охраната и недопускането на дейности върху образуваните ледени повърхности /навлизане, пързаляне, разходки, риболов и пр./, с цел предотвратяване настъпването на инциденти и злополуки с граждани, рибари и пребиваващи на територията на поверените им общини. Създадената организация и въведени ограничения да се оповестят, чрез регионалните средства за масово осведомяване /местни радиовъзли, кабелни оператори и др./;

I.3. Преразгледане и актуализиране на плановете за защита при бедствия в частта "Наводнение";

I.4. Актуализиране на списъците в аварийните планове, относно използваните машини и техните водачи, работна сила и привеждането им в готовност за действие при критични ситуации;

I.5. Попълване на аварийните складове с необходимия брой и обем материали, посочени в плановете за защита при бедствия, част "Наводнение";

I.6. Обезопасяването на тръбните и шахтови кладенци за питейна вода намиращи се в заливаемите тераси на река Дунав;

I.7. Да издадат свои заповеди за носенето на денонощно дежурство по целия участък на р. Дунав. Информацията от наблюдателите да се предава до 09.00 ч. и до 17.30 ч., а при опасност незабавно в следната последователност: наблюдатели - Дежурен на Общ. СС - Дежурен на Обл.СС - Оперативен дежурен в ОЦ на ОУ ПБЗН-Силистра;

I.8. Проверка и привеждане в готовност на системите за оповестяване. При необходимост да се използва децентрализирано сиреннно-оповестителната система;

I.9. Актуализиране на разчета за временно извеждане и да определят и подготят места за настаняване на населението, животните и материалните ценности при възникване на опасност от наводнение. Същите да осигуряват необходимите условия за живот.

I.10. Преглед на критичните места по дигите, с оглед да започне тампонирането, надграждането и укрепването им при необходимост, с цел недопускане на наводняване на населени места и земеделски площи;

I.11. Привеждане в готовност на доброволните формирования на територията на съответната община и проверка на окомплектоваността им с необходимото техническо оборудване за действие при наводнение.

I.12. Спешни предварителни действия по поддържане на проводимостта на речните легла в урбанизираните територии съгласно разпоредбите на чл. 140, ал. 4 от Закона за водите и осигуряване на проводимост на критичните участъци по дерета и суходолия.

I.13. Почистването на отводнителните канали и канализационните шахти и съоръжения в населените места, както и проводимостта на речните русла на разстояние до 500 м от язовирните стени.

I.14. Разчистването на водостоците, мостовете, виадуктите, естакадите, надлезите, подлезите, подпорните и декоративните стени, укрепителните и водоотвеждащите устройства и пречиствателните съоръжения на пътищата от общинската пътна мрежа за нормалното им функциониране.

II. Собствениците и/или ползвателите на потенциално опасните язовири да организират източването им до минимален безопасен обем, да предприемат действия за укрепване на защитните съоръжения и изпълнение на дадени предписания от проверки извършвани от контролните органи.

III. Управителят на "Напоителни системи" ЕАД клон Русе да организира денонощното наблюдение на Дунавските защитни диги, нивото на водата на река Бешовица и на язовир Антимово, както и състоянието на дигата и облекчителните му съоръжения. При необходимост да се предприемат действия за контролирано източване на язовира.

Информацията за състоянието на съоръженията да се предава по реда описан в т. I.7.

IV. Началникът на ОУ ПБЗН Силистра:

Да организира изпълнението на мероприятията от раздел II на инструкция № Iз-2695 от 18.10.2011 г. за реда за осъществяване на оперативна защита при наводнения.

Да информира областния управител за всички предприети действия във връзка с преодоляването на евентуалните негативни последствия за населението и инфраструктурата на населените места;

Да създаде организация за своевременно раздаване на чували за надстрояване на диги, при поискване от кметове на общини и ръководителите на застрашени инфраструктурни обекти и съоръжения на територията на областта;

Да координира привличането на модулните формирования от поделенията на Въоръжените сили на Българската армия, при необходимост от тяхна намеса.

IV. Директорът на Областно пътно управление чрез фирмата за пътно поддържане на републиканската пътна мрежа да организира и осигури разчистването на водостоците, мостовете, виадуктите, естакадите, надлезите, подлезите, подпорните и декоративните стени, укрепителните и водоотвеждащите устройства и пречиствателните съоръжения на пътищата за нормалното им функциониране.

V. Ръководителите на териториалните структури на електропреносните и електроразпределетелните дружества за област Силистра да предприемат необходимите предварителни действия за елиминиране на нарушения по доставянето и разпределението на електроенергия при евентуални щети от наводнение - съгласно ведомствените им планове за защита при бедствие - в частта "Наводнение".

VI. Служителите в Хидрометеорологичната станция "Силистра" към ИА ППД да следят нивото на реката 3/три/ пъти на ден - в 08.00, 14.00 и 17.00 часа. При достигане на ниво 500 см. да се премине към ежечасно отчитане, а при необходимост и по-често.

VII. При рязко повишаване на водното ниво на река Дунав и на другите хидротехнически съоръжения да се докладва на Дежурните в Общинските съвети по сигурност; Дежурния на Областния съвет по сигурност; Оперативния център на ОУ ПБЗН и на Областния управител на

VIII. Редът и начинът за ранно предупреждение и оповестяване на органите на изпълнителната власт, на съставните части на Единната спасителна система и на населението при наводнение на територията на област Силистра да се осъществява съгласно Областния и Общинските планове за защита при бедствия - в частта "Наводнение".

Упоменатите в заповедта длъжностни лица трябва до 22.02.2012 г. писмено да докладват за изпълнението на заповедта.

-------------------

ОЧАКВАМЕ ВАШИТЕ СИГНАЛИ! Ако станете свидетел на инцидент, катастрофа, неправилно паркиране, побой, самозабравил се политик или нещо нередно, което Ви заобикаля - сигнализирайте ни! ВАЖНО! Ако сметнете, че някой е в опасност, първо помогнете или се обадете на тел. 112.

ИЗПРАТИ СИГНАЛ



Коментари