През преспи и фучавица - хляб с дисаги и самари за Ветрен, искаме пари за премахване на крайпътни трънки в Крайдунавска Добруджа

През преспи и фучавица - хляб с дисаги и самари за Ветрен, искаме пари за премахване на крайпътни трънки в Крайдунавска Добруджа

Регион: България Категория: Общество Публикувано: Прегледи: 410
През преспи и фучавица - хляб с дисаги и самари за Ветрен, искаме пари за премахване на крайпътни трънки в Крайдунавска Добруджа

В Силистра в сряда заседава областният Кризисен щаб, свикан от областния управител Николай Димов. Участваха кметовете на общини, този път лично - без изключения, както и шефовете на ОДМВР, ПАБС, В и К, Е.ОН и др. И по стечение на обстоятелствата - представители на ДП "Язовири каскади", "Басейнова дирекция"-Плевен и "Напоителни системи"-Русе. В дневния ред: преодоляването на зимата - проблеми и изводи; заледяването на река Дунав - състояние на дигите и решаване на проблеми с язовирите.

Какви други проблеми блеснаха в течението на заседанието и кой как ги постави? Инж. Николай Неделчев - кмет на община Ситово: "От 1993 г. насам в нашата община не е имало толкова много сняг и проблеми при преодоляването на навяванията. Установихме, че в такива случаи са изключително нужни техники като "Киров"-ци, фадроми и ротори, защото "другата" няма шанс да се пребори с преспи по 2-4 метра, продължаващи 6 км, примерно между Ситово и Добротица. Крайно време е да се даде коефициент 1,5 за общините от Североизточна България при финансирането за снегопочистване. Неотложно е да се вземат мерки за монтиране на предпазни огради край пътищата и рязане на трънки (драки, храсти), за да не спират снега и да правят навявания. Явно е, че там, където има защитни пояси, пътищата са чисти като магистрали. Пари трябват за почистване и на канавките. Община Ситово вече е с минус 42 500 лева с финансирането за тази зима. Общинарите сме изправени пред избор: да нарушаваме законите, примерно като чистим и републиканската пътна мрежа, или да спасяваме човешки живот. Намирам за правилно, че затворихме навреме училищата, защото не мислехме за парното в тях и за превоза на учениците". Според Йорданка Узунска - кмет на община Алфатар: "Добра обща координация, но слабост е техниката, с която се разполага - не е подходяща за екстремни зимни условия. По тази причина в общината има два пътя до населени места, които още не се разчистват, а се ползват обходни пътища. За два месеца - януари и февруари, се харчат парите за снегопочистване за цялата година - недостатъчни са! Нейно е предложението - всяка община със свой роторен снегорин, единствен преборващ преспите"

Д-р Юлиян Найденов - кмет на община Силистра: "Би трябвало през 2-3 часа да се почиства снегът, но не се прави поради липса на средства." Три са били невралгичните отсечки при последния пристъп на зимата в община Силистра: Йорданово-Сърпово, Проф. Иширково-Брадвари и Богорово-Алфатар. "Наложи се с дисаги да се носи хляб до село Втерен", обяви градоначалникът на Силистра. На два пъти е била искана и помощ лично от областния управител Николай Димов, за да се осигури техника за почистване на пътища в общината. Земеделската кооперация в Срацимир за своя сметка е почиствала част от републиканската пътна мрежа.

Любен Сивев - кмет на община Кайнарджа: "С допълнителни мерки трябваше да се вози хляб до селата, в които има ромско население, тъй като вкъщи нямат никакви продукти и разчитат да си купят в магазините". Д-р Юксел Ахмед - кмет на община Дулово: "Отбелязваме, че 70 души в село Колобър излязоха с лопатите, както и на други места в общината, за да чистят сняг, което е похвално. С транспорт на "В и К" превозихме хора на хемодиализа. Хюсеин Хамди - кмет на община Главиница: "Роторът вози хора - болни, както и хляб, вместо само да почиства пътищата. Сложно бе край Зафирово, Сокол и по пътя за Главиница. Местните кооперации, вкл. и мандрата в Белица, участваха в почистването. Пускаме учебния процес в училищата в четвъртък - 16 февруари". Д-р Димитър Стефанов - кмет на община Тутракан: "Спасихме два човешки живота - една родилка (б.а.-от общо четирите случая в областта) и мъж с инсулт, благодарение на ПАБС-Силистра, изключително добре работихме с РПУ-Тутракан". Желязко Друмев - "Пърперфект-Т": "Имаме ангажимент към 506 км републиканска пътна мрежа в Силистренска област - в километри това е оттук до София и чак до Перник. На практика 360 км от нея бе засегната от снега и преспите. Голяма пречка бе ураганният вятър от над 118 км/час, както и абсолютно ниските температури. Налични са 3 роторни снегорина и 32 бр. техника - лека и тежка. Наети са още 5 ротора.

Какви са най-важните моменти в проведената 90-минута дискусия? В Силистра искаме пари за борба срещу крайпътните драки и за повече роторни снегорини! Мотивировката: в област Силистра са необходими пари от държавата за нарочни акции за изрязване на крайпътните драки (храсти), задържащи снега в огромни преспи по пътищата, за монтаж на нови снегозащитни огради, както и за закупуване на по един роторен снегорин за всяка от 7-те общини на областта, вместо общо 3 за цяла Крайдунавска Добруджа. Това стана ясно вчера по време на поредното заседание на т.нар. Кризисен щаб, свикан от областния управител Николай Димов. "Ще направя предложение до правителството за целеви средства, но вече съм поискал помощ от вицепремиера Цветан Цветанов за поне един роторен снегорин за областта", заяви губернаторът Димов. Той щял да предложи и анекс към договора с фирмата, почистваща областта от сняг, за да бъдат заложени още клаузи в него, вкл. за финансиране на взаимодействието с общините по почистването на републиканската пътна мрежа. Кметовете по места вече предявили претенции към фирмата "Пътперфект-Т" за възстановяване на общински средства, дадени за почистване на главните направления за Русе, Шумен и Добрич в екстремните зимни условия, макар това да е работа на държавата. "Окрадени през миналата година са 40% от крайпътните снегозащитни огради, монтирани наскоро, а близо 60-годишните горски пояси отвътре са "кухи", защото дърветата в тях са неразумно изсечени", обясни на участниците в заседанието Желязко Друменв, представител на "Пътперфект-Т".Другото предложение е занапред, ако се наложи още тази зима, същата фирма да изгражда нарочни бордове от сняг от по 1,5 м., за да бъдат естествени заграждения по пътищата, които да спират колите на неразумните шофьори.

Изпускаме наполовина язовирите в Силистренско, близо 10 от 68 са потенциално опасни! Целево ще бъдат изпуснати наполовина през преливниците си 68 язовира, вкл. един рибарник, в област Силистра, за да имат аванс при евентуални наводнения през пролетта, съобщиха от областната управа. Предписанието е на Държавно предприятие "Язовири и каскади". Там, където преливниците не работят, кметовете на населени места ще трябва да подготвят населението за принудителна евакуация. Отделно на градоначалниците е препоръчано да уведомят населението да не ползва замръзналите язовири за риболов, игра и пързаляне. "От 7 до 10 от водоемите в Силистренска област са потенциално опасни за далекопроводи, пътища и водопреносни мрежи, а някои от тях - край села като Малък Преславец в община Главиница и Добротица в община Ситово, и за местните жители", обясни областният управител Николай Димов. Междувемодствена комисия вече прави оглед на язовирите и дигите по река Дунав от Силистра до Тутракан. Ще бъдат прочиствани и деретата в околностите на язовирите, за да има проходимост на водата при евентуални преливания.

-------------------

ОЧАКВАМЕ ВАШИТЕ СИГНАЛИ! Ако станете свидетел на инцидент, катастрофа, неправилно паркиране, побой, самозабравил се политик или нещо нередно, което Ви заобикаля - сигнализирайте ни! ВАЖНО! Ако сметнете, че някой е в опасност, първо помогнете или се обадете на тел. 112.

ИЗПРАТИ СИГНАЛ



Коментари